-
- Aranżacja małej kuchni 4m2: triki i inspiracje, jak urządzić niewielką przestrzeń
- Jak zachować porządek w małej kuchni i maksymalnie wykorzystać przestrzeń? Funkcjonalne rozwiązania
1.1 Zadbaj o dobre źródło światła
1.2 Rozważ rezygnację z górnych szafek
1.3 Wybierz funkcjonalne, spersonalizowane meble do małej kuchni
1.4 Meble kuchenne o prostych formach
1.5 Sięgnij po zabudowę sprzętu AGD
1.6 Wybierz praktyczny blat kuchenny, który optycznie zwiększy przestrzeń
1.7 Przemyśl otwarcie przestrzeni kuchennej na salon
1.8 Postaw na monochromatyczną aranżację kuchni
Funkcjonalne zaaranżowanie małej kuchni nie jest łatwe. Na szczęście — nie jest także niemożliwe. Dziś zdradzimy wskazówki i triki, jak wykorzystać każdy centymetr małej kuchnię w bloku, aby wnętrze było praktyczne i estetyczne.
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie w niej odbywa się codzienne przygotowywanie posiłków, ich spożywanie, a nierzadko także inne codzienne czynności, takie jak choćby… pogaduszki z sąsiadkami ;). Aby niewielka kuchnia zachowała swoją funkcjonalność, kluczowa jest właściwa aranżacja przestrzeni. Jak w przemyślany sposób urządzać kuchnię, by wykorzystać każdy centymetr przestrzeni i zyskać więcej miejsca do przechowywania?
Aranżacja małej kuchni 4m2: triki i inspiracje, jak urządzić niewielką przestrzeń
Oto 8 pomysłów na aranżację małej kuchni.
1. Zadbaj o dobre źródło światła
Jeśli remontujesz kuchnię, postaraj się, aby wpadało do niej jak najwięcej dziennego światła. Jasne światło skutecznie powiększy optycznie wnętrze. W tym celu możesz np. zastąpić firany roletami, które w ciągu dnia będą całkowicie podniesione. Zaprojektuj także oświetlenie, które będzie imitować naturalne światło.
Dobry efekt wzmocnienia naturalnego światła osiągniesz także, wybierając powierzchnie odbijające światło: lustra, szkło i błyszczące wykończenia mebli kuchennych.
Sprytnym rozwiązaniem, które warto zastosować w przypadku kuchni o niewielkiej powierzchni, jest dodanie oświetlenia akcentującego, które sprawi, że przestrzeń kuchenna będzie otwarta i jasna, a pomieszczenie będzie wydawać się większe. Z kolei oświetlenie podszafkowe dodaje wyrafinowania i głębi do wystroju kuchni. Poprawia ono nie tylko funkcjonalność przestrzeni, ale także jej ogólną estetykę.
2. Rozważ rezygnację z górnych szafek
Koncepcja rezygnacji z jakiegokolwiek elementu do przechowywania w małej kuchni może wydawać się niewyobrażalna. Jednak, jak twierdzą projektanci wnętrz, często korzystne może być zmniejszenie liczby górnych szafek i skupienie się na dobrze zorganizowanych szafkach dolnych. W małych przestrzeniach kuchennych górne szafki mogą sprawić bowiem, że przestrzeń będzie zbyt ciężka i ciasna. Ponadto, po ich usunięciu pojawiają się nowe możliwości. Górną przestrzeń na ścianie można wykorzystać na okna, kinkiety lub otwarte półki.
Otwarte półki eliminują masywność tradycyjnych szafek, tworząc otwartą, przewiewną atmosferę, jednocześnie zapewniając niezbędne miejsce do przechowywania. Pozwalają one na wyeksponowanie atrakcyjnych naczyń, szkła i przedmiotów dekoracyjnych, dodając kuchni osobowości i stylu bez przytłaczania jej. Dzięki takiemu podejściu ściany pozostają widoczne, co zwiększa wrażenie większej przestrzeni i sprawia, że kuchnia wydaje się większa.
3. Wybierz funkcjonalne, spersonalizowane meble do małej kuchni
Jak zaoszczędzić miejsce w małej kuchni o powierzchni 4m2? Zamiast gotowych zestawów mebli kuchennych, wybierz funkcjonalne meble na wymiar. Tworzone na wymiar meble do małej kuchni umożliwiają wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni kuchennej. To szczególnie ważne w małych kuchniach, wnętrzach o nietypowym kształcie czy wyposażonych w skosy. Dzięki projektowaniu mebli pod konkretne potrzeby domowników, wszystkie ich elementy można skutecznie spersonalizować. Począwszy od maretriału, poprzez kolor, wysokość, szerokość szafek czy dodatkowe wyposażenie, które poprawi funkcjonalność korzystania z kuchni. Mogą to być np. wysuwane półki, szuflady narożne i schowki pod szafkami.
Marzysz o wyspie w małej kuchni? Jeśli przestrzeń na to pozwala, wybierz wyspę, z miejscem do przygotowywania posiłków i siedzeniami. Takie meble wielofunkcyjne zapewnią większą funkcjonalność przestrzeni, eliminując konieczność wstawiania do pomieszczenia osobnego stołu.
4. Meble kuchenne o prostych formach
Aby zminimalizować nadmierne obciążenie przestrzeni małej kuchni i kuchni w kształcie litery l zrezygnuj także ze zdobień szafek, np. ozdobnych listw czy uchwytów. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na montowanie spersonalizowanych mebli na wymiar, czy sięgniesz po jeden z gotowych zestawów mebli kuchennych. Proste linie i płaskie powierzchnie eliminują wizualny hałas, pozwalając oku poruszać się swobodnie i postrzegać wnętrze jako bardziej przestrzenne.
5. Sięgnij po zabudowę sprzętu AGD
Zabudowana lodówka, pralka czy zmywarka to doskonałe rozwiązanie do małych kuchni oraz kuchni w kształcie litery I. Dlaczego? Zabudowa pozwala nie tylko stworzyć wrażenie harmonii i porządku. Umożliwia także maksymalne wykorzystanie przestrzeni od podłogi aż po sufit. W jednej zabudowanej szafce może bowiem znajdować się zarówno pralka, a na półce nad nią — suszarka. Zabudowaną przestrzeń nad lodówką można przeznaczyć także na przechowywanie produktów spożywczych czy niewielkich sprzętów AGD, np. ekspresu do kawy.
6. Wybierz praktyczny blat kuchenny, który optycznie zwiększy przestrzeń
Jasne kolory naturalnie rozjaśniają przestrzeń i sprawiają, że wydaje się ona większa. Wybierając blat do kuchni, warto postawić na jasne odcienie granitu lub kwarcu. Takie materiały odbijają więcej światła i nadają kuchni bardziej otwarty charakter. Efekt optycznego powiększenia kuchni osiągniesz także, jeśli zamontujesz blat roboczy w kuchni wykończony na wysoki połysk.
Materiały, które są łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu, takie jak blaty kwarcowe, minimalizują potrzebę częstej konserwacji. Ich nieporowate powierzchnie zapobiegają powstawaniu plam i wymagają mniej codziennej konserwacji, dzięki czemu kuchnia wygląda na uporządkowaną i przestronną.
7. Przemyśl otwarcie przestrzeni kuchennej na salon
Jeśli jesteś na etapie remontowania mieszkania, rozważ usunięcie ściany działowej pomiędzy kuchnią a pokojem i połączenie obu pomieszczeń. Taki zabieg otworzy przestrzeń i sprawi, że stanie się odczuwalnie większa. Pozwoli także jeszcze lepiej zaaranżować wnętrze, umieszczając w otwartym na kuchnie salonie z aneksem np. stół, który w pierwotnej aranżacji nie zmieściłby się ani w jednym, a ni w drugim pomieszczeniu.
8. Postaw na monochromatyczną aranżację kuchni
Aby zminimalizować wizualny bałagan i optycznie powiększyć wnętrze, trzymaj się jednej palety kolorów. Mogą to być np. odcienie beżu czy kremu. To jedna z najważniejszych zasad małej funkcjonalnej kuchni.
Jak zachować porządek w małej kuchni i maksymalnie wykorzystać przestrzeń? Funkcjonalne rozwiązania
-
Jednym z najtrudniejszych elementów pracy w małej kuchni jest brak wystarczającej ilości miejsca do przechowywania. Dlatego ważne jest, aby przejrzeć swoje przedmioty i przeanalizować, co tak naprawdę musisz tam przechowywać. Wyrzuć zepsute i wadliwe przedmioty, np. niewielki sprzęt AGD i pozbądź się wszystkiego, czego nie używasz zbyt często.
-
Aby utrzymać schludne i przestronne środowisko, utrzymuj blaty i powierzchnie wolne od niepotrzebnych przedmiotów. Dzięki temu kuchnia będzie wyglądała na bardziej uporządkowaną, a co za tym idzie — większa.
-
Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń na blacie kuchennym, zadbaj o to, aby zlew był proporcjonalny do rozmiarów wnętrza. W przypadku małych kuchni optymalna szerokość zlewozmywaka to 50 cm.