Przy szerokiej gamie kolorów i tekstur dostępnych na rynku mebli kuchennych, wybór idealnego może być wyzwaniem. W artykule wyjaśnimy, które odcienie są najbardziej praktyczne, które będą pasować do małej kuchni i które zapewnią wnętrzu ponadczasowy charakter.
Meble kuchenne powinny być nie tylko estetycznie wykonane, ale także funkcjonalne i praktyczne. Jak wybrać praktyczny kolor mebli kuchennych?
Jaki kolor mebli kuchennych jest praktyczny?
Jednym z najczęściej wybieranych kolorów frontów kuchennych jest biały. Białe meble do kuchni są jednak mało praktyczne — widać na nich wszelkie zabrudzenia i rysy, a w miarę upływu czasu takie powierzchnie mogą przybierać nieestetyczny żółtawy odcień. Zdecydowanie bardziej praktyczne będą fronty w kolorze szarym, beżowym lub kremowym.
Szare meble do kuchni
Kolor szary zawiera w sobie ogrom odcieni, które doskonale wpiszą się we wnętrze urządzone właściwie w każdym stylu. W przeciwieństwie do białych mebli nie widać na nich zabrudzeń, a drobne rysy harmonijnie wtapiają się w barwę frontów, nie rzucając się w oczy. Srebrzyste tonacje wprowadzą do kuchni lekkość i światło, optycznie powiększając wnętrze. Głębokie, grafitowe odcienie szarości nadadzą wnętrzu wyrafinowany, stylowy wygląd. Głęboka, średnia szarość z niebieskimi odcieniami będzie idealnym tłem dla dodatków kolorowych ręczników, drobnego sprzętu AGD, akcesoriów kuchennych w intensywnych akcentach kolorystycznych czy ciekawych uchwytów.
Beż — praktyczny kolor mebli kuchennych
Beżowe meble są niezwykle praktyczne i ponadczasowe. W przeciwieństwie do modnych kolorów, które mogą wyjść z mody w ciągu kilku lat, mają klasyczny uniwersalny charakter i pozostaną modne bez względu na zmieniające się z sezonu na sezon trendy. Nawet jeśli zdecydujesz się wymienić inne elementy swojej kuchni, beżowe szafki nadal będą idealnie pasować do nowego projektu. Kolejną zaletą beżowych szafek kuchennych jest ich zdolność do tworzenia przytulnej atmosfery. Beżowy to neutralny kolor, który wywołuje poczucie spokoju i pogody ducha. Niezależnie od tego, czy wybierzesz jasny beż, czy bogaty, ciemny odcień, Twoja kuchnia będzie emanować zachęcającą atmosferą, która sprawi, że rodzina i przyjaciele poczują się w niej jak w domu. Jeśli chcesz podkręcić nieco aranżację beżowej kuchni, możesz dodać do szafek ciekawe okucia: z niklu, żelaza lub mosiądzu oraz funkcjonalne oświetlenie LED.
Fronty drewniane lub w kolorystyce drewna
Szafki z drewna lub imitujące odcień drewna to fantastyczny wybór, aby dodać kuchni ciepła i przytulnego „domowego” charakteru. Drewniane fronty naturalnymi odcieniami i zróżnicowanymi wzorami słojów, wniosą do wnętrza element ponadczasowej elegancji i wyrafinowania, który może naprawdę wyróżnić Twoją przestrzeń. Piękno i funkcjonalność drewnianych mebli tkwi w ich wszechstronności. Niezależnie od tego, czy wolisz klasyczny urok dębu, wyrafinowane bogactwo wiśni, czy solidny charakter orzecha włoskiego takie fronty będą nie tylko niezwykle praktyczne, ale także wspaniale zintegrują się z różnymi stylami projektowania, od tradycyjnych, poprzez skandynawskie aż po współczesne.
Pastelowe meble do kuchni — tak czy nie?
Neutralne odcienie, takie jak biały, szary i beżowy, są ogromnie popularne ze względu na ich wszechstronność i zdolność do tworzenia ponadczasowych aranżacji. Jednak pastelowe odcienie, takie jak niebieski, zielony, czy różowy uczynią kuchnię zdecydowanie ciekawszą. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie każdy odnajdzie się w „cukierkowej” kuchni. To, czy takie odcienie okażą się dobrym wyborem, zależy więc przede wszystkim od preferencji domowników oraz… ich osobowości.
Jaki kolor mebli kuchennych wybrać do małej kuchni?
Inteligentne użycie kolorów może naprawdę pomóc w maksymalnym wykorzystaniu małej przestrzeni kuchennej. Jaki kolor mebli do małej kuchni wybrać?
W małej kuchni najlepiej sprawdzą się wszelkie jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze. Niezależnie od tego, czy są to tony szarości, kremu, beżu czy bieli pozwolą stworzyć ponadczasowe wnętrze i poczucie większej przestrzeni. Odcienie bieli, kremu, szałwiowej zieleni lub pudrowego błękitu odbijają światło, zwiększając poczucie przestrzeni i sprawiając, że obwód małej kuchni wydaje się większy. Efekt ten można wzmocnić, stosując wykończenie szafek na wysoki połysk lub polerowany backsplash.
Chociaż w małych kuchniach zaleca się stosowanie jaśniejszych kolorów, nadal można wpleść we wnętrze nieco ciemniejsze szafki. Pod warunkiem jednak, że będą strategicznie rozmieszczone i dobrze wkomponowane w resztę wystroju. Ciemne kolory do kuchni są idealne dla każdego, kto chce nadać swojej przestrzeni odważny, efektowny wygląd. Istnieją jednak pewne strategie, których należy użyć podczas wprowadzania ciemnych kolorów do kuchni.
- Warto wprowadzać ciemniejsze kolory ostrożnie, na przykład w dolnych szafkach lub na wyspie.
- Najlepiej połączyć ciemniejsze szafki to z jasnymi blatami i ścianami, aby wzajemnie się uzupełniały.