1. Jak urządzić kuchnię bez okna: 8 sprawdzonych wskazówek.
1.1 Sięgnij po funkcjonalne meble kuchenne i blaty na wymiar do małej kuchni
1.2 Postaw na aranżacyjny hit: jasne kolory frontów i blatów kuchennych
1.3 Wybierz materiały, które optycznie powiększą i rozświetlą przestrzeń
1.4 Ciemna kuchnia… z połyskiem
1.5 Aneks kuchenny: ślepa kuchnia otwarta na salon lub jadalnię
1.6 Oświetlenie — nie tylko podszafkowe
1.7 Postaw na imitację okna w ciemnej kuchni — lustro
1.8 Stwórz aranżację pełną zieleni
2. Jakie urządzenia wybrać do kuchni bez okna, aby zaaranżować funkcjonalne wnętrze?
Ciemna kuchnia nie musi być nudna i smutna. Chcesz urządzić funkcjonalne, atrakcyjne wizualnie wnętrze? Poznaj nasze wskazówki na aranżację kuchni bez okna.
Okna w kuchni to coś więcej niż tylko widok — zapewniają naturalne światło, dopływ świeżego powietrza i zwiększają poczucie przestrzeni. Zwłaszcza w starym budownictwie widna kuchnia nie jest jednak standardem. Choć stworzenie designerskiej i funkcjonalnej kuchni bez okna może być sporym wyzwaniem, dzięki naszym wskazówkom z pewnością okaże się to łatwiejsze. Jak przemienić architektoniczną perełkę lat 70. w nowoczesną przestrzeń?
Jak urządzić kuchnię bez okna: 8 sprawdzonych wskazówek
Brak okna nie musi być przeszkodą w stworzeniu kuchni marzeń. Jak urządzić ślepą kuchnię, aby była funkcjonalna i nowoczesna? Oto 8 wskazówek ekspertów Relinges.
1. Sięgnij po funkcjonalne meble kuchenne i blaty na wymiar do małej kuchni
Kuchnia bez okna to często także mała kuchnia z ograniczoną ilością miejsca do przechowywania. Aby poprawić jej funkcjonalność, sięgnij po meble na wymiar, które pozwolą precyzyjnie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Najlepiej takie, które umożliwią zachowanie opływowego kształtu kuchni dzięki drzwiom bez uchwytów i poziomym liniom. Funkcje takie jak wysuwane szafki, tajne schowki i wbudowane półki na przyprawy sprawi, że wszystkie produkty będą łatwo dostępne, a przestrzeń — uporządkowana. Bardzo pomocne mogą być również składane, modułowe meble kuchenne, takie jak stoły i lady, które pozwalają zaoszczędzić miejsce i sprawiają, że ślepa kuchnia bez okna jest bardziej elastyczna i stylowa. Polerowane okucia szafek w kolorze mosiądzu, srebra, a nawet szkła jeszcze bardziej rozjaśniają przestrzeń.
W utrzymaniu porządku pomoże także korzystanie z organizerów, takich jak przegródki do szuflad.
2. Postaw na aranżacyjny hit: jasne kolory frontów i blatów kuchennych
Mała kuchnia bez okien może sprawiać wrażenie ciemnej i ciasnej. Aby optycznie zwiększyć i rozjaśnić przestrzeń wybierz fronty meblowe i blaty kuchenne w jasnych kolorach. W zależności od Twoich preferencji mogą być to: biel, beż, kakao czy pastelowe odcienie zieleni. Aby urozmaicić monochromatyczną aranżację i nieco ożywić wnętrze, zastosuj dodatki w kontrastowej, lecz harmonijnej kolorystyce, które dodadzą kuchni przytulności.
3. Wybierz materiały, które optycznie powiększą i rozświetlą przestrzeń
Delikatny żółty odcień na ścianach nada całej przestrzeni ciepłego i radosnego wyglądu. Wyrazisty, biały sufit podkreśli jasny design, a listwy i drzwi uzupełnią ciepłą paletę kolorów. Błyszcząca farba na drzwiach i listwach zwiększy ogólne wrażenie powiększenia przestrzeni, odbijając dostępne w pomieszczeniu światło.
Na podłodze świetnie sprawdzą się połyskujące kafle, które odbijają światło. Najlepszym wyborem będą duże, w rozmiarze 60 x 60 centymetrów, które dodatkowo optycznie powiększą kuchnię.
4. Ciemna kuchnia… z połyskiem
Efekt optycznego powiększenia kuchni osiągniesz także, jeśli:
-
zamontujesz blat roboczy wykończony na wysoki połysk. Materiały odbijające światło, takie jak granit lub marmur, sprawiają, że kuchnia wydaje się jaśniejsza. Najładniejszy wygląd zapewniają jasne odcienie o minimalnej chropowatości. Neutralne kolory, takie jak kremowy, biały i szary dobrze komponują się z białymi szafkami kuchennymi i mają klasyczny wygląd, który przetrwa lata;
-
do aranżacji przestrzeni wykorzystasz takie materiały jak szkło, laminat o wysokim połysku, stal nierdzewna.
5. Aneks kuchenny: ślepa kuchnia otwarta na salon lub jadalnię
Jeśli to możliwe, otwórz kuchnię, usuwając ścianę i wykorzystując sąsiednią przestrzeń, taką jak jadalnia lub salon. Możesz także stworzyć przejście, zlecając ekipie budowlanej usunięcie części wewnętrznej ściany kuchni. Dzięki temu światło z sąsiedniego pomieszczenia dostanie się do aneksu kuchennego, doświetlając wnętrze i czyniąc je optycznie większym.
6. Oświetlenie — nie tylko podszafkowe
Brak wystarczającej ilości światła jest największym problemem w pomieszczeniach bez otworów okiennych. Kuchnia bez okna powinna być więc doskonale oświetlona.
-
Wybierz oświetlenie, które jest zróżnicowane i wielopoziomowe.
-
Neutralne spektrum światła, które jest jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła słonecznego, będzie idealne. Zimne światło szybko męczy oczy, a jego zdolność do zniekształcania postrzegania poszczególnych kolorów może być w tym przypadku szkodliwa.
-
Zainstaluj kilka górnych lamp, które skierują światło na blaty i inne odblaskowe powierzchnie. Dzięki temu kuchnia będzie wydawać się bardziej przestronna. Lampy możesz rozmieścić w jednym rzędzie na środku, po przekątnej lub w dwóch rzędach — jeden jak najbliżej kuchennej strefy pracy, aby oświetlić blat, a drugi bliżej przeciwległej ściany. Możesz także rozmieścić lampy zgodnie ze wzorem szachownicy lub naprzemiennie umieszczać duże i małe punkty na środku sufitu. W tak małej przestrzeni gra światła i elegancja dekoracji odgrywają kluczową rolę.
-
Dodaj także oświetlenie LED pod szafkami górnymi oraz zainstaluj sprytne schowki z wewnętrznym oświetleniem.
7. Postaw na imitację okna w ciemnej kuchni — lustro
Jeśli przestrzeń Twojej kuchni na to pozwala, korzystnym zabiegiem będzie umieszczenie w kuchni sporego lustra, które będzie odbijać światło. W ten sposób przestrzeń będzie wydawać się większa i bardziej doświetlona. Sztuczka z lustrem w kuchni nie tylko zwiększa jasność pomieszczenia, ale także dodaje stylowy element do wystroju kuchni.
8. Stwórz aranżację pełną zieleni
Dodanie zieleni, takiej jak zioła doniczkowe lub małe rośliny, może wnieść odświeżający akcent do kuchni bez okien. Rośliny te mogą rozwijać się w warunkach słabego oświetlenia i dodając kuchni koloru i życia. Jeśli połączysz je z ciekawymi naczyniami kuchennymi lub powieszonymi na ścianach dziełami sztuk, które odzwierciedlają Twoją osobowość, stworzysz ciekawe, jedyne w swoim rodzaju wnętrze. A brak okna zupełnie przestanie „rzucać się w oczy”.
Jakie urządzenia wybrać do kuchni bez okna, aby zaaranżować funkcjonalne wnętrze?
Wybór odpowiednich urządzeń do małej kuchni bez okna ma ogromne znaczenie.
Lodówka i zmywarka w małej kuchni bez okna
Wybierz smukłą zmywarkę i lodówkę do zabudowy, które zmieszczą się pod blatem oraz kuchenkę mikrofalową, którą można zamontować na ścianie. W ten sposób zachowasz czyste blaty i sprawisz, że Twoja kuchnia będzie wydawać się większa.
Dobrym rozwiązaniem jest także sięgnięcie po inteligentne urządzenia, takich jak zmywarka szufladowa lub płyta indukcyjna, które zapewniają więcej miejsca na blacie. Takie rozwiązani sprawią, że gotowanie w małych kuchniach będzie wygodniejsze i przyjemniejsze.
Zlewozmywak do kuchni bez okna
W małej kuchni dobrze sprawdzi się niewielki zlewozmywak jednokomorowy lub półtorakomorowy. Jest łatwy w czyszczeniu i co ważne — nie zajmuje dużo miejsca.
Wentylacja i okap w ślepej kuchni bez okna
Poważnym problemem w kuchni bez okien może być brak wystarczającej wentylacji. W końcu istnieje duża szansa, że całe mieszkanie jest „przesiąknięte” charakterystycznymi kuchennymi zapachami. Aby uniknąć takiego efektu, niezbędne jest stworzenie odpowiedniego systemu wentylacji oraz właściwe zaprojektowanie kanału wentylacyjnego. Jak wybrać właściwy okap do kuchni pozbawionej okien? W małych kuchniach bez okna dobrym wyborem będzie niewielki okap teleskopowy, okap podszafkowy lub tradycyjny model wertykalny.
Aby zapewnić cyrkulację powietrza w pomieszczeniu podczas intensywnego gotowania, można użyć także niewielkiego wentylatora. Przy włączonym okapie pomoże to natychmiast wyeliminować wszystkie zapachy.