1. Aranżacja kuchni z wyspą otwartej na salon
1.1. Funkcjonalna wyspa kuchenna: jak wybrać rozmiar?
2. Meble kuchenne do kuchni z wyspą i salonem
3. Jakie fronty do kuchni otwartej na salon z wyspą?
4. Jaki blat do otwartej kuchni z salonem?
5. Projektowanie aneksu kuchennego z wyspą: 5 użytecznych wskazówek, które poprawią funkcjonalność i design
Wyspa w kuchni to marzenie wielu osób. Jej zaprojektowanie wymaga jednak sporej wiedzy i wyczucia. Dlaczego? Wyspa jest bowiem centralnym punktem – sercem otwartej przestrzeni. Powinna więc nie tylko zapewniać maksymalną funkcjonalność, ale także estetycznie łączyć kuchnię i salon. Jak urządzić kuchnię z wyspą lub półwyspem? Podpowiadamy.
Jeszcze do niedawna koncepcja otwartej kuchni połączonej z salonem kojarzyła się głównie z kawalerkami i mieszkaniami dwupokojowymi. W ostatnich latach jednak taki układ stał się standardem, który zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród klientów, jak i projektantów wnętrz.
Jednym z najbardziej pożądanych obecnie rozwiązań – kiedyś określanym mianem amerykańskiego – jest kuchnia z wyspą lub barkiem śniadaniowym ze stołkami, który oddziela część dzienną od kuchennej.
Aranżacja kuchni z wyspą otwartej na salon
W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć i jakie możliwości daje wnętrze, możesz zdecydować się na wyspę kuchenną z płytą grzewczą i/lub zlewozmywakiem lub płytką wyspę, którą możesz wykorzystać jako blat z hokerami.
Do nowoczesnej otwartej przestrzeni polecamy model o prostym, minimalistycznym designie, który da się łatwo połączyć z resztą mebli, nie dominując całego wnętrza.
Radzimy unikać dużych, rzucających się w oczy uchwytów – lepiej wybrać fronty z uchwytami frezowanymi (tzw. „na podchwyt”). Zalecamy również neutralne kolory, zwłaszcza jeśli przestrzeń nie jest zbyt duża lub nie ma idealnego oświetlenia.
Funkcjonalna wyspa kuchenna: jak wybrać rozmiar?
Aby nowoczesna kuchnia z wyspą zachowała swoją funkcjonalność, kluczowe jest dobranie wielkości wyspy do powierzchni pomieszczenia. Co jednak ważne — zdecydowanie bardziej niż ścisłe wytyczne warto wziąć pod uwagę konkretną przestrzeń, rozmieszczenie instalacji, mebli kuchennych etc.
W dobrze zaprojektowanych kuchniach rozmiar wyspy powinien być ściśle dopasowany do wielkości pomieszczenia, a nie do arbitralnych wytycznych czy sztywnych wymiarów.
Meble kuchenne do kuchni z wyspą i salonem
Urządzanie otwartej przestrzeni łączącej kuchnię z salonem lub jadalnią oznacza stworzenie dialogu między wszystkimi elementami wyposażenia. Szafki kuchenne, stół, sofa, szafka RTV, regał, kredens — wszystkie meble muszą w jakiś sposób ze sobą współgrać. Styl, kolory i materiały powinny tworzyć harmonijną całość, która nie będzie się ze sobą kłócić – porozumienie, które pozwala oku objąć całe pomieszczenie i postrzegać je jako jeden spójny i kompletny projekt. To bardzo ważne zarówno w dużych, jak i w małych przestrzeniach, ale w tych drugich staje się wręcz kluczowe.
Jeśli jesteś zwolennikiem minimalizmu, możesz zdecydować się na projekt kuchni bez górnych szafek. W takim przypadku warto jednak zrekompensować brak szafek wiszących, instalując szafy w zabudowie słupkowej. Dlatego najlepiej, aby kuchnia miała do dyspozycji co najmniej dwie ściany. Jeśli jednak dostępna jest tylko jedna ściana, idealnym rozwiązaniem będzie piękna, liniowa kuchnia, która zajmie całą szerokość ściany. Możesz wtedy postawić na moduły o podwójnej wysokości, co nie tylko da bardziej elegancki efekt wizualny, ale też zwiększy ilość miejsca do przechowywania.
Najlepszym wyborem do kuchni z wyspą będą meble kuchenne na wymiar. Dzięki nim osiągniesz dokładnie taki efekt aranżacyjny, jakiego oczekujesz — bez ustępstw i kompromisów. Wykorzystasz także każdy centymetr przestrzeni, co ma szczególne znaczenie w:
-
małych kuchniach z wyspą;
-
kuchniach w kształcie litery L z wyspą lub półwyspem z oknem;
-
kuchniach jednorzędowych z wyspą lub półwyspem;
-
kuchniach w kształcie litery U z wyspą.
Dzięki spersonalizowanym meblom na wymiar duża otwarta kuchnia z wyspą pozwoli wygospodarować dodatkową przestrzeń do przechowywania, osiągnąć wymarzony efekt wizualny i idealnie dopasować estetykę kuchni do estetyki salonu.
Jakie fronty do kuchni otwartej na salon z wyspą?
W kuchniach i salonach w otwartej przestrzeni kluczowe są fronty, które tworzą spójną, a jednocześnie wyraźnie zdefiniowaną całość. Warto rozważyć materiały, które zacierają granicę między kuchnią a meblami w salonie. Ciekawym rozwiązaniem będą także stylizowane półki do eksponowania dekoracji zamiast tradycyjnych szafek wiszących.
Kolory powinny harmonizować z ogólną paletą, a jednocześnie warto zastosować ścianę akcentującą, która wyraźnie wyodrębni część kuchenną.
Dla osób, które szukają eleganckiej, ponadczasowej estetyki dobrym wyborem będzie biała kuchnia. Efekt ciepłego, przytulnego wnętrza pomogą osiągnąć fronty z naturalnego drewna w słonecznym odcieniu. W kuchni nowoczesnej świetnie sprawdzą się meble w ciemnym kolorze, np. czarnym.
Jaki blat do otwartej kuchni z salonem?
Blat roboczy w kuchni musi zapewniać funkcjonalność, odporność na uszkodzenia czy wilgoć i harmonizować estetycznie z pozostałymi elementami kuchni z wyspą i salonem.
Najpopularniejsze materiały na blaty kuchenne to drewno, kompozyt, laminat, konglomerat i kamień naturalny. To, który z nich okaże się najlepszym wyborem, zależy od Twoich oczekiwań, preferowanej estetyki czy intensywność eksploatacji powierzchni. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Blat do kuchni: jaki blat kuchenny wybrać? Poznaj wady i zalety każdej opcji.
Projektowanie aneksu kuchennego z wyspą: 5 użytecznych wskazówek, które poprawią funkcjonalność i design
- Skup się na swoich potrzebach.
Nie podążaj ślepo za modą i nie daj się namówić na meble, których nie będziesz używać lub użyjesz bardzo rzadko. Zastanów się nad swoim stylem życia: pomyśl, czego naprawdę potrzebujesz, jak będziesz korzystać z przestrzeni, ile osób będzie jej używać na co dzień oraz jak często będziesz korzystać z trzech głównych stref (kuchnia, jadalnia, salon).
- Nie łącz więcej niż 3–4 kolorów lub materiałów.
Użycie 3–4 opcji i konsekwentne trzymanie się swojego planu pomoże uzyskać harmonijną, relaksującą i stylową przestrzeń. Pamiętaj, aby w palecie uwzględnić podłogę i ewentualne płytki, następnie wybierz dominujący kolor (zalecamy neutralny i jasny). Pozostałych użyj do detali i dodatków.
- Zadbaj o porządek.
Otwarta przestrzeń nie musi oznaczać „wszystkiego na widoku”. Aby zachować porządek, zadbaj o zamknięte rozwiązania do przechowywania, w których schowasz wszystkie przedmioty, które mogą dawać poczucie nieporządku, gdy są na widoku. Są to przede wszystkim kubki, szklanki, słoiki z herbatami, kawą i ciastkami, a także ekspres do kawy i inne małe sprzęty.
- Wybieraj sprzęty AGD o wysokiej wydajności.
Nowej generacji sprzęty mają minimalistyczny design idealny do nowoczesnej kuchni otwartej na salon z wyspą. Poza estetyką są też ciche, co jest bardzo ważne dla komfortu osób czytających czy pracującym w części wypoczynkowej.
- Oświetlenie: nie lekceważ mocy światła.
Nie zostawiaj ciemnych przestrzeni, które wizualnie zmniejszą przestrzeń. W kuchni z wyspą lub półwyspem każda strefa powinna mieć dedykowane oświetlenie o natężeniu dostosowanym do funkcji. Lampy mogą być mieszanką sufitowych, podłogowych i ściennych, ale radzimy unikać przesady, by nie stworzyć efektu „salonu wystawowego”. Nie przesadzaj też z ilością źródeł światła i zwracaj uwagę na temperaturę barwową — unikaj jednoczesnego stosowania światła ciepłego i zimnego.