Kuchnie w stylu angielskim

Kuchnie w stylu angielskim 1024 768 Paweł Gawliński

Przytulna kuchnia, w której chętnie spędzasz czas i czujesz iście domową atmosferę? To właśnie kuchnia w stylu angielskim. Mimo upływu lat tego rodzaju projekty cieszą się stałą popularnością i co więcej – nie wychodzą z mody! Jak więc urządzić kuchnię w iście brytyjskim stylu? W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki.

Angielska kuchnia country, czyli główne założenia wystroju w angielskim stylu

Styl angielski ma kilka charakterystycznych cech, wśród których wymienić można klasyczny wygląd, przytulny klimat i subtelne detale. Królują tu także zdobienia np. w postaci dekoracyjnych uchwytów, rzeźbień i przeszkleń. W angielskich kuchniach nie brak także bibelotów, które często utrzymane są w klimacie vintage.

Taki wystrój ma nawiązywać do angielskich społeczności rolniczych. Bezpośrednią inspiracją dla kuchni w stylu angielskim były bowiem wystroje wiejskich domków. Właśnie dlatego stworzenie spokojnej, domowej atmosfery to w tym przypadku warunek konieczny.

I choć z czasem tendencje designerskie ewoluowały, styl „cottage” wciąż pozostaje aktualny. Z tego powodu we wnętrzach domów można znaleźć zarówno sielankowe, romantyczne wystroje, jak i kuchnie angielskie w eleganckiej odsłonie.

Angielski styl cottage w kuchni: praktyczne wskazówki i inspiracje

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się odsłonie „cottage”. W tym przypadku świetnie sprawdzą się tekstylia. W kuchni nie może zabraknąć koronkowych bieżników, motywów różanych i naturalnych tkanin. Krzesła czy kuchenną ławę można nawet przyozdobić charakterystycznymi dla tego stylu poduszkami z wyszytymi scenkami rodzajowymi. Do dopełnienia wystroju warto dorzucić także kilka iście wiejskich dodatków, takich jak gliniane naczynia, suszone zioła czy polne kwiaty.

Jak urządzić kuchnię w brytyjskim stylu kolonialnym? Kompletny przewodnik

Teraz czas na drugą, bardziej popularną odsłonę wystroju kuchni w stylu angielskim, czyli design nawiązujący do kolonializmu. Jeśli marzysz o kuchni odwzorowującej właśnie ten styl, musisz pamiętać o kilku kwestiach:

  • meble powinny być frezowane, pełne ozdobnych klamek i ciężkich uchwytów;
  • świetnie sprawdzą się też przeszklone fronty, dużo przegródek i szuflad;
  • elementem obowiązkowym jest również ceramika czy porcelana, dokładnie wyeksponowana;
  • brytyjski styl kolonialny to także wyspa – najlepiej znajdująca się w samym centrum kuchni;

Brytyjska elegancja w Twojej kuchni: jak dobrać dodatki?

Stworzenie brytyjskiej elegancji w kuchni wymaga starannego dobrania mebli i dodatków. Znaczenie ma tu przede wszystkim materiał. W angielskich wnętrzach króluje drewno, które obecne jest nie tylko na meblach, ale często też na podłogach i parapetach. Kolejny popularny materiał w tego rodzaju wnętrzach to łupek, czyli naturalny kamień. Zwolennicy tańszych rozwiązań mogą natomiast sięgnąć po podłogi winylowe.

Z kolei jeśli mowa o kolorach, sprawdzą się tu przede wszystkim jasne barwy – to znak rozpoznawczy angielskiego stylu. Nie tylko świetnie wpasowują się w klimat, ale w dodatku optycznie powiększają i rozświetlają pomieszczenie. Przy tym wszystkim są też ponadczasowe, dlatego tego rodzaju wystrój nie traci na aktualności i raz zaprojektowaną kuchnią możesz cieszyć się przez długie lata.

To jednak dodatki do kuchni w stylu angielskim dopełnią klimatu. Właśnie dlatego nie możesz zapomnieć o glinianych donicach, wazonach czy innych naczyniach, porcelanowej zastawie, zdobionych talerzach czy wiklinowych koszykach. Patery z owocami i dobrze widoczne suszone zioła również będą mile widziane!

Meble kuchenne w stylu angielskim: elegancja i funkcjonalność

Czym byłaby jednak kuchnia w stylu angielskim bez odpowiednich mebli? To element przykuwający wzrok w pierwszej kolejności. Tym bardziej, że daleko im do prostoty. Zdobienia i nawiązanie do tradycyjnej stylistyki zdecydowanie są obowiązkowe! W połączeniu z jasnymi kolorami i drewnem prezentują się naprawdę elegancko i klasycznie. Zwykle też umieszczone są w jednym ciągu.

Jak połączyć brytyjską tradycję z nowoczesnością w Twojej kuchni?

Angielski design kuchni wcale nie musi być przestarzały. Wręcz przeciwnie – możesz wprowadzić do niego wiele nowoczesności. Wystarczy, że połączysz tradycyjny angielski design kuchni z elementami industrialnymi, które są bardzo charakterystyczne dla nowoczesnych projektów. Dodanie takich akcentów jak geometryczne kafelki, metalowe akcenty (szczególnie w postaci lamp czy zegara) albo zastąpienie gładkich drewnianych blatów surowym drewnem pełnym sęków i pęknięć pozwoli Ci uzyskać efekt nowoczesnego wnętrza przy zachowaniu wierności angielskiemu wystrojowi.

Możesz użyć także nowoczesnych sprzętów AGD, przełamać klasyczny wystrój nowoczesnym oświetleniem (ale w klasycznych plafonach!) albo nowoczesnym wykończeniem podłóg i ścian – np. dzięki panelom winylowym.

Wyposażenie kuchni w stylu angielskim: co musisz wiedzieć?

Styl angielski to jednak nie tylko wygląd pomieszczeń, ale i cały sposób ich aranżowania. Brytyjski styl w kuchni charakteryzuje się ergonomią i stosowaniem jedynie przemyślanych rozwiązań. Właśnie dlatego przy tego rodzaju projektach warto sięgać po kuchnie na wymiar, dzięki którym spełnisz te założenia i dostosujesz projekt ściśle do swoich oczekiwań oraz angielskiej stylistyki.

Pamiętaj, że meble kuchenne w stylu brytyjskim muszą być pełne schowków, przegródek i przeszkleń, a także umożliwiać Ci wygodne przechowywanie niezbędnych akcesoriów. Koniecznie musi znaleźć się tu również miejsce na dekoracje i bibeloty, bez których kuchnia w stylu angielskim nie mogłaby istnieć. Już na etapie projektu musisz więc zadbać, by znalazło się na nie miejsce – korzystanie z gotowych rozwiązań często stoi z tym w sprzeczności. Inaczej jest natomiast w przypadku kuchni na wymiar, przy których nie musisz iść na jakiekolwiek kompromisy. Każdy detal dopasowany jest do Ciebie.

Kuchnie na wymiar dostarczymy…

Zamów bezpłatną wycenę online