-
- Funkcjonalna kuchnia z wyspą: kiedy będzie dobrym pomysłem?
- Mała kuchnia z wyspą kuchenną: tak czy nie?
- Jaka wyspa do średniej wielkości kuchni?
- Wyspa w małej kuchni
- Kuchnia ze skosami a wyspa w kuchni
- Wyspa do kuchni w kształcie litery L
- Aranżacja kuchni z wyspą i salonem: inspiracje
- Wyspa kuchenna w małej kuchni? Zdecydowanie tak!
Otwarta na salon kuchnia z wyspą to marzenie wielu osób. Elegancka, stylowa, przestronna zapewnia nie tylko wspaniały efekt wizualny, ale także najwyższą funkcjonalność. Sprawdźmy, kiedy kuchnia z wyspą okaże się dobrym rozwiązaniem i jak zaaranżować takie wnętrze.
W miarę jak nasze domy stają się coraz mniejsze — zmniejszając się o prawie 20 procent od lat pięćdziesiątych XX wieku, właściciele mieszkań coraz częściej łączą kuchnię i salon w jedną przestrzeń na otwartym planie. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo modne — pozwala także optycznie otworzyć przestrzeń, sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu i zwiększa funkcjonalność. Aby dodać wnętrzu stylu i wzmocnić jego funkcjonalność właściciele otwartych kuchni coraz częściej decydują się na kuchenną wyspę.
Czy wyspa w kuchni sprawdzi się tylko w przestronnych wnętrzach? Czy wyspa kuchenna w małej otwartej na salon kuchni to dobre rozwiązanie?
Funkcjonalna kuchnia z wyspą: kiedy będzie dobrym pomysłem?
Kuchnia z wyspą i stołem często budzi skojarzenia z przestronnym, pełnym dziennego światła wnętrzem. Rzeczywiście — otwarta na salon kuchnia z wyspą najlepiej sprawdza się na dużych powierzchniach. Sama wyspa stanowi bowiem ważny i z reguły całkiem duży element aranżacji. Musi więc zwyczajnie zmieścić się w przestrzeni, nie obciążając jej nadmiernie. Jeśli chcąc ominąć wyspę, domownicy będą musieli przeciskać się między nią a ścianą — aranżacja nie będzie funkcjonalna, a efekt wizualny może być zgoła odmienny od oczekiwanego.
Mała kuchnia z wyspą kuchenną: tak czy nie?
Nie ulega wątpliwości, że nie wszystkie kuchnie mają wystarczającą powierzchnię lub układ, aby pomieścić dużą wyspę wyposażoną w akry blatu, z krzesłami czy hokerami dla tłumu znajomych i dodatkowym miejscem do przechowywania.
Czy wyspa kuchenna w małej kuchni ma w ogóle sens? Czy takie rozwiązanie jest w praktyce możliwe? To zależy. Mała kuchnia to umowne określenie, które może oznaczać zarówno pomieszczenie o wymiarach 2×2, 3×3 czy 4×4 m2. To, czy uda się w nim zmieścić wyspę, zależy jednak nie tylko od samych wymiarów, ale także od możliwości otwarcia wnętrza na salon (tu kluczowy będzie rodzaj ścian, który oddziela kuchnię od salonu), czy kształtu pomieszczenia.
Jaka wyspa do średniej wielkości kuchni?
W przypadku średniej wielkości kuchni dobrym rozwiązaniem może okazać się montaż niewielkiej wyspy, która nie obciąży przestrzeni i nie zaburzy jej funkcjonalności. Jeśli postawisz na wielofunkcyjny mebel z miejscem do przechowywania, takie rozwiązanie może okazać się prawdziwym strzałem w 10. Zapewnia ono bowiem dodatkowe blaty robocze i możliwości przechowywania, które są niezwykle cenne w ciasnych pomieszczeniach.
W małych kuchniach świetnie sprawdzają się nie prostokątne, lecz kwadratowe wyspy wyposażone w kuchenkę lub zlew i opcjonalnie — jeśli wielkość na to pozwala — choćby niewielką powierzchnię blatu roboczego. Dzięki nim reszta kuchni wyda się bardziej przestronna. Blaty robocze będą bowiem wolne od nieporęcznych, ale niezbędnych urządzeń.
Wyspa w małej kuchni
Jeśli kuchnia jest naprawdę bardzo mała, lepszym pomysłem może być półwysep kuchenny. Dzięki połączeniu ze ścianą półwysep można dodać do projektu kuchni bez zakłócania centralnego przepływu. Takie meble można dodać do kuchni w kształcie litery L lub U. Mogą być one wyposażone w szafki, szuflady i urządzenia, takie jak kuchenki i zlewozmywaki. Półwyspy świetnie sprawdzają się mieszkaniach typu studio. Tworzą bowiem naturalną barierę między aneksem kuchennym a salonem, nie blokując światła, nie tworząc martwej przestrzeni na podłodze i wizualnie oddzielając od siebie strefy: kuchenną i dzienną.
Twoja kuchnia jest niewielka, jednak marzysz o kuchennej wyspie? Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie swojego pomysłu z Relinges. Nasz projektant realnie oceni możliwości wnętrza i zaproponuje optymalne rozwiązanie, które zapewni funkcjonalność i w spełni wymagania w zakresie estetyki. A. my stworzymy dla Ciebie wymarzone meble kuchenne z wyspą na wymiar.
Kuchnia ze skosami a wyspa w kuchni
Jeśli Twoja kuchnia jest wyposażona w skosy, nie musisz rezygnować z wymarzonej wyspy. Wyspa może wręcz pomóc Ci przekształcić trudną do zaaranżowania przestrzeń i poprawić funkcjonalność przestrzeni. W kuchniach ze skosami zintegrowane wzdłuż ścian szafki na wymiar wraz z zabudową sprzętu AGD mogą tworzyć płaską powierzchnię. Wyspa natomiast może być centralnym lub jedynym blatem roboczym.
Wyspa do kuchni w kształcie litery L
Niektóre kuchnie, zwłaszcza w kształcie litery L i kuchnie długie, lecz wąskie mają często zbyt mało miejsca na ustawienie tradycyjnego stołu kuchennego. W tym przypadku pomocna może być wąska prostokątna wyspa. Wąskie i długie wyspy służą niemal wyłącznie do przygotowywania posiłków i przechowywania, a nie jako miejsce do biesiadowania i relaksu. Jeśli rozważasz montaż takiej wyspy, upewnij się, że po ustawieniu wyspy będziesz miał wystarczająco dużo miejsca, aby poruszać się po wnętrzu i swobodnie otwierać szuflady i szafki.
Aranżacja kuchni z wyspą i salonem: inspiracje
-
W zależności od potrzeb domowników wyspa kuchenna może przybierać różne formy i spełniać odmienne funkcje. Zanim zdecydujesz się na kuchnię z wyspą, zastanów się, na jakich funkcjonalnościach najbardziej Ci zależy. Od tego zależy bowiem nie tylko sam rodzaj wyspy, ale także jej umiejscowienie i aranżacja przestrzeni wokół. Na przykład wyspa wyposażona w płytę grzewczą może być przydatna, jeśli jesteś rodzicem i podczas gotowania chcesz mieć maluchy na oku, bez nieustannego patrzenia przez ramię. Jeśli często przyjmujesz gości, dobrym rozwiązaniem może być montaż wyspy lub półwyspu ze stołkami barowymi.
-
W przypadku niewielkich kuchni wartym rozważenia rozwiązaniem może być sięgnięcie po wyspę… z kółkami. Dzięki mobilności mebel można ustawiać w dowolnych miejscach. Dzięki czemu może on pełnić różnorakie funkcje, w zależności od aktualnych potrzeb domowników. Choć wyspa na kółkach jest pewnego rodzaju półśrodkiem, w małych przestrzeniach sprawdzi się doskonale.
-
Aby wnętrze było nie tylko praktyczne, ale także atrakcyjnie wizualnie niezbędne jest dostosowanie designu wyspy do stylu mebli kuchennych. Aby wnętrze wyglądało spójnie, zwróć uwagę na styl (meble w stylu nowoczesnym nie będą harmonizować z industrialną wyspą), kolory oraz rodzaj i materiał frontów. Jeśli potrzebujesz zestawu mebli na wymiar z wyspą, skontaktuj się z nami. Zaprojektujemy dla Ciebie kuchnię, która przeniesie Twoje wyobrażenia o wymarzonej aranżacji do realnego świata.
Wyspa kuchenna w małej kuchni? Zdecydowanie tak!
Choć wyspa kuchenna nie kojarzy się zazwyczaj z małą kuchnią, może być dla niej prawdziwym gamę changerem. Projekty małych wysp kuchennych mogą być przełomem w maksymalizacji wydajności i wyglądu kompaktowej przestrzeni kuchennej. Dodając dodatkowe miejsce na blacie, zapewniając możliwość przechowywania i pełniąc funkcję stołu, pozwalają oszczędzić miejsce i wzbogacić wizualnie niewielką przestrzeń.