1. Jak urządzić przytulną kuchnię? 8 wskazówek i trików
1.1 Funkcjonalne meble kuchenne na wymiar
1.2 Blaty, fronty i dodatki
1.3 Aranżacja oświetlenia
1.4 Podłoga kuchenna
1.5 Rustykalne przestrzenie do relaksu
1.6 Ciepłe dodatki: doniczki, rośliny, antyki
1.7 Przytulna kuchnia otwarta na salon
1.8 Kolorystyka przytulnej kuchni
Współczesne kuchnie to znacznie więcej niż miejsca do przygotowywania posiłków — to przestrzenie do wspólnego spędzania czasu, odrabiania prac domowych i tworzenia kreatywnych pomysłów. Z tego powodu ważne jest, aby były wygodnymi, przytulnymi wnętrzami, w których domownicy czują się dobrze i w których lubią przebywać. Jak zaaranżować przytulną kuchnię? Poznaj 8 wskazówek ekspertów Relinges.
Wystrój kuchni to najważniejszy element, który wpływa nie tylko na funkcjonalność przestrzeni, ale także panującą w niej atmosferę. Jak zaaranżować przytulną nowoczesną kuchnię?
Jak urządzić przytulną kuchnię? 8 wskazówek i trików
Jak urządzić kuchnię, w której funkcjonalność harmonijnie łączy się z przytulną atmosferą? Poznaj wskazówki ekspertów Relinges, które nadadzą kuchni sielskiego charakteru.
1. Funkcjonalne meble kuchenne na wymiar
Jeśli zależy Ci na zachowaniu maksymalnej funkcjonalności kuchni i osiągnięciu efektu przytulnego wnętrza, najlepszym wyborem okażą się meble na wymiar. Wybierając kuchnię na wymiar, dostosujesz każdy element mebli nie tylko do konkretnych potrzeb domowników, ale także do kształtu pomieszczenia. Będziesz mógł także wybrać kolor i fakturę frontów, blatów i wszystkich elementów dekoracyjnych, tworząc wnętrze marzeń — bez kompromisów i ustępstw.
Meble na wymiar powinny być „musi have” zwłaszcza w małej kuchni. Spersonalizowane szafki kuchenne pozwolą maksymalnie wykorzystać każdy centymetr przestrzeni i pomogą zachować w kuchni ład i porządek. Starannie dobrane fronty spotęgują wrażenie ciepła, a zamontowanie otwartych półek pod samym sufitem zapewni wystarczającą ilość miejsca do przechowywania i wprowadzi do wnętrza przytulną atmosferę.
2. Blaty, fronty i dodatki
Ciepłe kuchnie można stworzyć za pomocą wyboru szafek, wykończenia z drewna i metalowych okuć.
Wybór szafek w naturalnym kolorze może sprawić, że Twoja kuchnia będzie wyglądać ciepło i przytulnie. Obejmuje to naturalne drewno, takie jak klon, wiśnia lub orzech.
Jeśli chodzi o okucia, takie jak krany i uchwyty, wybierz ciepłe odcienie, takie jak brąz lub mosiądz. Połączone z tymi naturalnymi materiałami dodadzą ciepła do Twojej przestrzeni.
Ważnym elementem przytulnej aranżacji kuchni są także blaty kuchenne. Podobnie, jak w przypadku podłóg, materiałem, który zapewni maksymalnie przytulny efekt, jest drewno.
3. Aranżacja oświetlenia
W dzisiejszych czasach używamy kuchni nie tylko do gotowania, ale także do wielu innych celów. Właściwe oświetlenie w kuchni pozwala więc nie tylko zachować jej funkcjonalność i przytulność, ale także wykreować w pomieszczeniu odpowiednią atmosferę.
Oprócz głównego źródła światła w przytulnej kuchni powinno znaleźć się także oświetlenie zadaniowe: niskopoziomowe lampy wiszące, lampy stołowe i oświetlenie ścian kuchennych. Do oświetlenia blatów wykorzystaj oświetlenie podszafkowe led.
Jeśli zdecydujesz się umieścić w kuchni kilka źródeł światła (np. górne reflektory punktowe wraz z lampami wiszącymi nad blatem roboczym), zadbaj o to, aby były one podłączone do oddzielnych obwodów. Dzięki temu będziesz mógł je włączać i wyłączać w zależności od potrzeb. Dodatkowy ściemniacz pozwoli na błyskawiczną zmianę atmosfery w pomieszczeniu.
4. Podłoga kuchenna
Twarde materiały, takie jak kamień czy płytki porcelanowe są popularnymi pomysłami na podłogi kuchenne, ponieważ są wytrzymałe i łatwe do czyszczenia oraz mogą być stosowane z ogrzewaniem podłogowym. Niestety, mogą także potęgować uczucie zimna w pomieszczeniach. Jeśli zależy Ci na stworzeniu przytulnej, ciepłej atmosfery, postaw na podłogę z drewna. Drewniane podłogi kuchenne mają niezrównane ciepło i charakter. Do wyboru jest wiele kolorów i gatunków drewna. Klasycznym wyborem jest jesion, ze względu na jego wyjątkową trwałość i naturalny wygląd.
Alternatywą może być położenie na „chłodnej” kafelkowej podłodze dywanu kuchennego lub chodnika. Głębia i faktura dywanu tworzą subtelne poczucie dramatyzmu, ocieplając przestrzeń w sposób, w jaki ocieplają każde inne pomieszczenie w domu. Najlepszym wyborem do kuchni będą dywaniki o płaskim splocie i niskim runie, które są łatwe w czyszczeniu i minimalizują ryzyko potknięcia.
5. Rustykalne przestrzenie do relaksu
Jeśli wielkość kuchni na to pozwala, uwzględnienie obszarów społecznych w jej układzie jest wspaniałym sposobem na stworzenie ciepłej i przyjaznej atmosfery. Doskonałym rozwiązaniem mogą być tu tapicerowane siedziska, które pozwalają na „zmiękczenie” przestrzeni i czynią ją bardziej domową i przyjazną. Takie przytulne zakątki to doskonałe miejsce, w których dzieci mogą usiąść i odrobić lekcje, gdzie można spędzić 5 minut przy kawie lub wypić kieliszek drinka z przyjaciółmi w piątkowy wieczór.
6. Ciepłe dodatki: doniczki, rośliny, antyki
Dekorowanie kuchni antykami zebranymi z pchlich targów, wyprzedaży podwórkowych lub aukcji internetowych i mieszanie ich z dopasowanymi szafkami to wspaniały sposób na nadanie kuchni przytulnego charakteru.
Kolejnym trikiem na dodatnie przestrzeni cieplejszego charakteru jest nakładanie warstw tekstur. Ściereczki kuchenne wykonane z naturalnych materiałów (np. lnu) w miękkich, stonowanych kolorach wiszące przy zlewie, plecione kosze wypełnione świeżymi produktami i zabytkowe deski do krojenia oparte o ścianę nad blatem, lniane zasłony i tkane rolety — te małe akcenty dodają ciepła i uroku, nie przytłaczając przestrzeni.
W przypadku mniejszych kuchni możesz uzyskać ten sam efekt, nie zagracając blatów. Zawieś piękną ściereczkę kuchenną na uchwycie piekarnika lub na krześle, użyj wiklinowego pojemnika w stylu rustykalnym do przechowywania owoców i oprzyj o ścianę jedną ulubioną dekoracyjną deskę do krojenia.
W nowoczesnej kuchni świetnie sprawdzą się także rośliny w ozdobnych doniczkach, które wizualnie ocieplą wnętrze. Odrobina liściastej zieleni wygląda fantastycznie na tle półek i szafek o czystych liniach. Wybierając rośliny do kuchni, zrób rozeznanie i wybierz odmiany, które dobrze poradzą sobie z ciepłem i wilgocią.
7. Przytulna kuchnia otwarta na salon
Jeśli Twojej kuchnia jest otwarta na salon, zadbaj o to, aby w obu pomieszczeniach atmosfera była podobna.
Przytulna kuchnia rustykalna nie będzie dobrze komponować się z nowoczesnym, minimalistycznym salonem. Efekt spójności pomogą osiągnąć podobne akcenty kolorystyczne, oświetlenie oraz stworzenie płynnego przejścia pomiędzy przestrzeniami (np. przy pomocy wiszących roślin).
8. Kolorystyka przytulnej kuchni
W przypadku dużych kuchni doskonale sprawdzą się szafki w ciemnych barwach: ciemnozielone, granatowe lub brązowe. Pamiętaj jednak, że ciemne kolory mogą optycznie pomniejszyć małe wnętrza. Jeśli Twoja kuchnia jest niewielka, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zabudowa w jasnych kolorach ziemi: zgaszonej oliwkowej zieleni, ciepłym beżu czy piasku.
Czy biała kuchnia może wyglądać przytulnie? Tak. Jeśli do aranżacji przytulnej kuchni chcesz wykorzystać biel, postaw na złamane ciepłe odcienie i matowe fronty mebli. Możesz także przełamać jednokolorowe szafki, umieszczając na nich drobne motywy kwiatowe nawiązujące do rustykalnego stylu.